Zákutia Slovenska, ktoré musíte vidieť!


Nezanechaj nič, len stopy. Neber nič, len fotky. Nezabíjaj nič, len svoj čas.

Trend lacných leteniek upútal naše cestovateľské duše a skoro celé leto sme sa potulovali po zahraničí. K teplu to akosi patrí - more, plavky, zmrzlina.. Ale vždy, keď sme sa prechádzali po mestách plných cudzincov myslela som na to, že nabudúce musíme ísť pozrieť a natočiť aj kúsok z našej krajiny. A tento víkend sa to konečne stalo.

Nemyslím to tak, že by sa mi cestovanie po zahraničných štátoch nepáčilo. Za posledné mesiace som videla toľko dychberúcich miest, toľko východov a západov slnka nad morom, toľko výhľadov z lietadla. Ale ani raz som necítila v tele taký zvláštny pokoj, aký cítim keď sa pozerám na slovenské rozsiahle lúky, úzke chodníčky v hustých slovenských lesoch alebo na naše prírodné plesá s krištáľovo čistou vodou. Preto som sa nevedela dočkať, kedy budeme môcť túto jeho nekonečnú krásu (teda aspoň časť z nej) zachytiť do záberov a ukázať ju aj ostatným.

Pre naše prvé slovenské cestovateľské video sme si vybrali Oravu. Tento región úplne dokonalo vystihuje jemnú krásu Slovenska. Ale poďme pekne poporiadku. :)

Orava je v prvom rade charakteristická svojimi srdečnými obyvateľmi, vďaka ktorým sa nebudete cítiť ako na výlete, ale ako na rodinnej návšteve. My sme sa ubytovali v obci Zuberec,konkrétne v penzióne Urban. Domáca pani nás privítala so širokým úsmevom a s informáciou, že bude aj s manželom spať v jednej z izieb nášho apartmánu, pretože majú plný penzión. Vraj či nám to nevadí. S Jakubom sme na sekundu zmeraveli a nevedeli sme, ako reagovať. Vzápätí sa jej úsmev ešte rozšíril a my sme pochopili, že to bol len vtip. Úplne nás dostala. :) Náš apartmán bol pekný, čistý a plne vybavený. Noc nás v tomto penzióne vyšla 13€ za jednu osobu, čo je za takéto ubytovanie super cena.

Keď sme si na izbe zložili všetku techniku a pár svetrov, ktoré sme so sebou mali, mohli sme sa vydať na prieskum okolia. Zamierili sme na Roháče a chceli sme dôjsť až k Ťatliakovmu jazeru. Roháče a lyžiarske stredisko Zverovka sú od Zuberca vzdialené iba asi 8 kilometrov a po ceste sa ocitnete v scenérii hustého krásneho lesa. Zaparkovali sme pri stredisku, priamo pod Roháčmi a nemohla som uveriť tomu, aké plné bolo parkovisko. Mladý pán si od nás vypýtal 3 eurá za parkovanie, čo bola pre nás na tomto parkovisku novinka. Cesta k jazeru odtiaľto viedla po peknej asfaltke. Po hodine chôdze do kopca sme sa ocitli pri Ťatliakovej chate, za ktorou sa schovávalo krištáľovo čisté Ťatliakovo jazero. Na môj vkus sme po ceste stretli dosť ľudí a pri chate ich nebolo menej. Avšak pri jazierku sa nikomu akosi sedieť nechcelo. Konečne sme ostali na chvíľku sami a mohli si vychutnať krásny pohľad na malý kúsok prírodnej vody učupený medzi horami.

Naším ďalším cieľom boli Mlyny Oblazy. Tieto mlyny sa nachádzajú v Kvačianskej doline, asi 14 kilometrov od Zuberca. Auto sme nechali na záchytnom parkovisku a k mlynom nás doviedla cestička medzi lesmi a skalami. Trasa nie je náročná a prešli sme ju asi za 30 minút. Okrem dvoch zrekonštruovaných mlynov a pár ich pôvodných častí tu nájdete aj rôzne domáce zvieratá - kozy, sliepky, husy, mačky. Zašli sme ešte kúsok za mlyny a objavili sme aj malý vodopád.

Na Orave nájdete veľké množstvo miest, ktoré si zaslúžia Vašu pozornosť. Celý tento región má obrovské čaro a jeho atmosféra vás v sekunde pohltí. Ak sem niekedy zavítate, určite nevynechajte žiadne zo spomínaných miest. Doplnila by som aj Františkovu Hutu, Oravský hrad, Roháčsky vodopád a jednoznačne sa odvezte lanovkou hore na Roháče. aby ste sa pokochali výhľadom na hory, ktoré vás obklopia.

Ak budete hľadať vhodné miesto na ubytovanie v tomto regióne, určite vyskúšajte Zuberec. Je tu niekoľko krásnych kolíb, kde si pochutíte na klasických slovenských jedlách, avšak nájdete tu aj pizzériu. Pre tých, ktorý majú chuť na kvapku alkoholu alebo klasický likér Hafirovica,odporúčam Starú krčmu, ktorá vás vráti v čase o 20 rokov dozadu. Výhodou je aj večierka, ktorá je tu otvorená do 21:00. Na zuberskom námestíčku nájdete aj niekoľko malých dreveníc, v ktorých si môžete kúpiť suveníry. No a keď si budete chcieť oddýchnuť po náročnej túre, určite zájdite do Koliby Josu, kde nájdete veľký bazén, vírivku, sauny, bowling a biliard.

Orava Vám proste musí prirásť k srdcu. Dúfam, že naše video vás navnadí a pôjdete si ju pozrieť na vlastné oči.

Ak sa vám naše video páči, podporte nás lajkom alebo odberom na našom YT kanáli a pozrite si aj naše ďalšie cestovateľské videá. :)